Przejdź do treści

Nowoczesne mechanizmy — 100% funkcjonalności

Kuchnia to pomieszczenie, które powinno być w pełni komfortowe i funkcjonalne. Te istotne aspekty wpływają w dużej mierze na wykonywanie codziennych obowiązków kuchennych związanych z przygotowywaniem potraw czy sprzątaniem. Dobrze rozplanowana zabudowa meblowa ma w tym wypadku kluczowe znaczenie — ale nie tylko! Do praktycznego zagospodarowania szafek w kuchni potrzebne będzie odpowiednie wyposażenie mechaniczne, a także przydatne akcesoria. Zagwarantują one wygodę oraz bezpieczeństwo, jak również pozwolą maksymalnie wykorzystać każde miejsce do przechowywania. W dzisiejszym wpisie opowiemy o sprytnych rozwiązaniach, dzięki którym korzystanie z mebli kuchennych stanie się przyjemne, wygodne i bezpieczne.

Mechanizmy wspomagające otwieranie szafek i szuflad

Nowoczesne mechanizmy meblowe mają zastosowanie zarówno w małych, jak i dużych kuchniach. Jednym z popularnych w ostatnim czasie systemów jest bezuchwytowe otwierania mebli — aby otworzyć szufladę lub szafkę, wystarczy lekko nacisnąć front. To rozwiązanie, w którym wykorzystuje się specjalne zawiasy i prowadnice pozwalające na swobodne otwieranie oraz zamykanie mebli.

Mechanizmy wspomagające otwieranie szafek i szuflad

Jeśli jednak cenimy tradycyjne rozwiązania, to uchwyty meblowe będą niezbędne w szafkach kuchennych. Te można wybierać spośród wielu zróżnicowanych modeli. Odpowiednio dobrane nadadzą kuchni pożądany styl.

Zawiasy meblowe

Zawiasy pełnią funkcję kluczowych okuć, które montowane są prawie we wszystkich szafkach. Jednymi z najtrwalszych są te wykonane przez austriacką firmę Blum — charakteryzują się prostym montażem oraz różnorodnością rozwiązań. Zawiasy tej marki można podzielić na trzy grupy:

  • MODUL – to sprawdzony od lat system łączący technikę nasuwu i tę na wkręty. Pozwala na regulację drzwi w trzech wymiarach;
  • CLIP TOP BLUMOTION – zapewnia delikatne oraz ciche domykanie drzwiczek. Uwzględnia obciążenie wynikające z wagi frontu, jak i prędkość zamykania;
  • CLIP TOP – zapewnia wysoki komfort regulacji, a także jest łatwy w montażu. Można połączyć go z system hamowania BLUMOTION lub z mechanicznym wspomaganiem otwierania TIP-ON.

Prowadnice do szuflad

To okucia, które pozwalają na komfortowe wysuwanie szuflad z mebla, a co za tym idzie, na łatwy dostęp do znajdujących się tam rzeczy. Wybierając je, warto uwzględnić, co będzie przechowywane w konkretnych szufladach. Świetnym wyborem okazują się bardzo dobrej jakości prowadnice Blum TANDEM. Do wyboru są różne długości, klasy obciążenia, a także optymalne technologie ruchu dla delikatnego oraz cichego otwierania i zamykania szuflad.

Aby wyeksponować, jak również podkreślić piękno drewnianych boków szuflad, warto zastosować niewidoczne mocowanie. Do wyboru mamy kryte prowadnice z pełnym lub częściowym wysuwem, z funkcją cichego domyku bądź otwarciem poprzez nacisk na front szuflady. Wysoką stabilność oraz spory ciężar zapewniają prowadnice MOVENTO, które nadają się do szerokich, wysokich i głębokich szuflad.

Systemy podnośników do frontów górnych

Optymalny dostęp do wnętrza szafki zapewniają podnośniki do frontów górnych. Dzięki nim wyciąganie naczyń będzie łatwe jak nigdy dotąd! Wyróżnić można tutaj rozwiązania jakie dają nam podnośniki marki Aventos — zatrzymują się w każdej żądanej pozycji, a do tego zamykają się delikatnie i cicho.

Systemy narożne

Szafka narożna to miejsce trudne do zagospodarowania w zabudowie kuchennej. Jednak dzięki systemom narożnym LeMans, Magic Corner czy Revo dostęp do zawartości będzie bardzo ułatwiony. Poszukiwanie garnka, patelni czy miski nie będzie już sprawiać problemu.

Niektórzy w szafce narożnej przechowują kosze na śmieci. Zazwyczaj szafki te są wysuwane, dzięki czemu można mieć łatwy dostęp do pojemnika. Świetny system do segregacji odpadów w systemie narożnym można uzyskać dzięki marce Hafele. Ich poszczególne kosze umieszczone są na wysuwanej półce w kształcie nerki.

Wszystko w zasięgu ręki — organizery, wkłady na sztućce

Do przechowywania rzeczy w szufladach i szafkach przydadzą się różnej wielkości organizery, wkłady, uchwyty czy wysuwane kosze. Dzięki nim zaoszczędzimy miejsce, a specjalnie wydzielone przegródki jeszcze bardziej ułatwią segregację poszczególnych akcesoriów kuchennych. Z organizerem, a także wkładami skończy się problem zagubionych widelców czy łyżeczek — jest to jeden z gadżetów kuchennych, który naprawdę ułatwia życie.

Wszystko w zasięgu ręki — organizery, wkłady na sztućce

Wysuwane kosze cargo umożliwiają wygodny dostęp do całej zawartości kuchennych szafek. Mogą być zamontowane na przykład w wąskich, wysokich przestrzeniach, gdzie nie ma możliwości umieszczenia żadnej półki. Poszczególne modele mogą różnić się od siebie liczbą poziomów, rodzajem hamulca, wysuwem prowadnicy, wysokością czy też innymi parametrami. Ciekawą propozycją są kosze cargo od polskiego producenta Rejs z serii Maxima, Maxima Evo, Maxima Silva tudzież Variant Multi. To sprawdzone mechanizmy, które posłużą długie lata, a co najważniejsze — pozwolą uniknąć klękania, „nurkowania” i przestawiania produktów w poszukiwaniu tego potrzebnego.

Kuchnia marzeń? Tylko i wyłącznie ta na wymiar! To rozwiązanie dla miłośników wnętrz o indywidualnym charakterze. Przemyślana aranżacja, wykorzystanie najtrwalszych okuć, a także dobrze dobrane akcesoria meblowe pozwolą maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Zastosowanie powyższych praktycznych i sprytnych rozwiązań ułatwi a co ważne — usprawni codzienne korzystanie z kuchni.

Kuchnie na zamówienie Bolesławiec
AM Kuchnie na FB
AM Kuchnie YouTube
Wróć do spisu treści