Domowe sposoby na czyszczenie mebli kuchennych
Kuchnia to, zaraz po salonie, najważniejsza część domu, w której spotykają się wszyscy domownicy. Jest to miejsce wspólnego gotowania, jak i spożywania wcześniej przygotowanych posiłków. Warto więc zadbać o tę przestrzeń, bowiem stanowi wnętrze najbardziej narażone na powstawanie zabrudzeń, a także bałaganu. Osadzony na meblach kuchennych kurz oraz tłuszcz to prawdziwa zmora miłośników czystego domu. W dzisiejszym wpisie dowiecie się, jak skutecznie, ekologicznie, a co ważne – bezpiecznie – wyczyścić powstałe zabrudzenia. Do dzieła!
Aby cieszyć się nieskazitelną czystością frontów i blatów, warto zachowywać regularność. Niestety, o ile blat przecieramy kilka razy dziennie, tak fronty szafek znacznie rzadziej. Te powierzchnie czyszczone są zazwyczaj 2-3 razy do roku. Przez taki czas brud się nawarstwia i trudniej jest go usunąć. Wówczas z pomocą przyjdą nam sprawdzone metody oraz substancje dobrze znane w kuchni. A są nimi:
soda oczyszczona – to często używany środek w domu, sprawdzi się w przypadku usunięcia tłustych plam z oleju na meblach kuchennych. Wystarczy do 1 l wody wsypać 4 łyżki sody i dokładnie wymieszać. Następnie dobrze odsączoną gąbką z takim roztworem należy lekko przecierać powierzchnię frontów kuchennych. Na koniec wystarczy przetrzeć to miejsce wilgotną szmatką i wytrzeć do sucha;
ocet kuchenny – stanowi doskonały środek czyszczący. Wystarczy przelać go do buteleczki z rozpylaczem, a następnie spryskać nim wszystkie zatłuszczone powierzchnie i odczekać 10 minut. Po tym czasie zmyć suchą ściereczką lub miękką gąbką. Nie trzeba martwić się zapachem octu, ponieważ bardzo szybko się on ulatnia. Można jednak na koniec zwilżyć inną gąbkę wodą i lekko skropić ją olejkiem eterycznym, np. lawendowym bądź herbacianym, po czym ponownie przetrzeć wszystkie powierzchnie. Taka mieszanka nadaje przyjemny zapach, a w dodatku ma właściwości antybakteryjne;
amoniak kuchenny – ma szerokie zastosowanie w czyszczeniu różnych powierzchni. Do małego garnka wystarczy wlać wodę, a także 1 łyżkę 20% wody amoniakalnej. Taka mieszanina nie tylko doskonale poradzi sobie z najbardziej uporczywym tłuszczem, ale również odkazi kuchnię, co jest szczególnie ważne we wnętrzu, w którym przygotowywane są posiłki.
Ostrożnie z tym sprzątaniem!
W sprzątaniu należy jednak zachować ostrożność, aby nie uszkodzić mebli kuchennych. Czyszczenie powinno zawsze odbywać się z zastosowaniem delikatnych środków oraz przy użyciu nierysujących powierzchni ściereczek, a także gąbeczek. Do sprzątania mebli kuchennych nie wolno używać silnych detergentów czy szczotek, które mogą uszkadzać fronty szafek, przez co będą wyglądać one nieestetycznie.
Czym czyścić meble kuchenne z połyskiem?
Miłośnicy nowoczesnych wnętrz najczęściej wybierają meble do kuchni w połysku. Na ich powierzchni często pojawiają się: kurz, zacieki, a także odciski palców. Z tego powodu wymagają troskliwej pielęgnacji. Szafki kuchenne z połyskiem skutecznie umyć można za pomocą ciepłej wody z octem i dobrze wyciśniętej ściereczki. Po zakończonym myciu należy wszystkie meble przetrzeć suchą ścierką, aby zapobiec powstawaniu smug.
Jak czyścić drewniane meble kuchenne?
Drewniane meble kuchenne są trwałe i cechuje je ponadczasowy wygląd. Aby były w świetnym stanie przez cały czas, należy je odpowiednio pielęgnować. Przy ich czyszczeniu najważniejsze jest, by ściereczka nasączona preparatem nie była zbyt wilgotna, aby nie uszkodzić naturalnej bariery ochronnej, obecnej na frontach drewnianych mebli. Można je również zabezpieczyć specjalnym olejem do drewna, który ma świetne właściwości chroniące przed wilgocią i promieniami ultrafioletowymi. Warto również wspomnieć, że ciągła ekspozycja drewna na słońce prowadzi do zaniku jego pierwotnego koloru, dlatego należy chronić je przed promieniami UV. Wystarczy zasłonić okna roletami bądź firankami.
Jak czyścić meble kuchenne fornirowane?
Czyszczenie takich szafek powinno się odbywać przy użyciu jak najmniejszej ilości wody – meble fornirowane są bowiem bardzo wrażliwe na działanie wszelkiego rodzaju cieczy. Do ich czyszczenia należy używać wyłącznie delikatnie zwilżonej i porządnie wyciśniętej ściereczki. Najlepiej umyć je bez jakichkolwiek detergentów, ale jeśli zabrudzenia tego wymagają, należy zastosować roztwór z octem bądź sodą. Co ważne! Mebli fornirowanych nie należy natłuszczać ani polerować — tłuste środki pozostawiają na ich powierzchni trwałe ślady.
Jeśli chcemy, aby meble kuchenne wyglądały świetnie przez cały czas, to trzeba o nie odpowiednio dbać. Regularne usuwanie kurzu oraz czyszczenie ich powierzchni stosownymi środkami wpłynie na ich nienaganną prezencję nawet po upływie wielu lat. Soda, ocet i amoniak kuchenny dobrze usuwają tłuszcz oraz inne zabrudzenia, warto więc samodzielnie przygotować takie preparaty do czyszczenia z dostępnych środków, które mamy pod ręką. A Wy jak dbacie o swoje meble kuchenne?